Must-valged fotod algajale fotograafile
Fotograafias peetakse must-valget foto kunstivormiks. Ilusate must-valgete piltide tegemine teeb igaühest parema fotograafi. Aga miks? Vastus peitub kompositsioonis.
Värvidel on pildis väga tugev roll, mis kipub domineerima üle teiste pildi elementide nagu kontrast, tekstuur, kuju, vorm ja valguse kvaliteet. Kogenud fotograafid näevad neid instinktiivselt hoolimata sellest, kas nad pildistavad värviliselt või must-valgelt Kui aga soovid õppida ilusamaid must-valgeid pilte tegema, jälgi neid juhiseid.
Must-valge foto rõhutab siin hästi mere ja kivide tekstuuri
Tavaliselt on kaks subjekti, mis mõjuvad must-valgel pildil paremini – portreed ja maastikud. Esimest korda pildistades tasuks valida just üks neist kahest valdkonnast.
Must-valged portreed rõhutavad isiku emotsiooni ja pildi valguskvaliteeti
Enne digitaalfotograafia võidukäiku sai must-valgeid pilte teha üksnes must-valget filmi kasutades (kontrolli seda võimalust oma kaameral üle).
Vaateväljaga (viewfinder) kaamerad näitavad must-valget pilti sulle automaatselt enne pildistamist. See on kasulik töötades statiiviga nt maastike pildistamisel.
Kuigi soovitus on alati pildistada RAW formaadis, võib alguses pildistada JPEG-s. Edasised soovitused juhinduvad just viimast pildiformaati kasutades.
“Monochrome” režiimil töötamine
Sel režiimil töötamine annab sulle paar lisavalikut (loe läbi kaamera juhend enne kasutamist).
Värvifiltrid
Näiteks alltoodud pildi originaalis sinise taeva saaks tumedamaks keerata, kui kasutad režiimil kollast värvifiltrit. Veelgi tumedam taevas jääb oranži filtriga ja punase kasutamise tulemusel on taevas peaaegu must.
Pilt on must-valges küll huvitav, kuid selles on puudu veidi dramaatilisust
Punase filtri kasutamine aga muudab taeva väga tumedaks ja lisab vajaliku dramaatilisuse
Rohelise filtri kasutamine toob esile rohelised subjektid nagu mets või lehed.
Kontrast
Tavalise valgusega pildistamine (nt inimene seisab varjus) toob kaasa üsna igava ja kahedimensionaalse pildi. Selle elavdamiseks saab tõsta kontrasti. Seda saab teha kaamerasiseselt või nt Photoshopis või Lightroomis.
Naturaalse valgusega pildistamine ei tee pilti niivõrd huvitavaks.
Kontrasti lisamine toob pildi paremini esile.
Pildi lõikamine
Ruudukujulise pildi (suhe 1:1) tegemine tagab paremad kompositsioonivõimalused ja teeb pildi huvitavamaks. Kaamera seadetes saab seda teha kasutades “aspect ratio” seadistust.
Toonimine
Viimane võimalus oleks lasta oma pilti toonida. Samas seda ei soovita teha juhul, kui kaamera ise ei lase toone peale lisada, kuna tavaliselt on selle effekt liiga tugev.